Про неграмотність
28.02.2012 Коментарів 0 4495 Переглядів

Про неграмотність

Ми живемо в 21 столітті, користуємося благами науково-технічного прогресу, вважаємо себе цивілізованими людьми. При цьому допускаємо грубі помилки в усній і письмовій мові, засмічуємо її безграмотністю. І це, дійсно, проблема, яка потребує вирішення.

Чому ж люди стрімко втрачають грамотність? Просто розучилися, забули або лінь виправляти помилки в своїй мові. Навіщо? Адже, зрозуміло ж про що йде мова. І так думає, на жаль, більшість людей. Але таке ставлення я вважаю абсолютно неправильним, недопустимим і можна навіть сказати, в деякій мірі злочинним.

Чудовий приклад наростаючою людської неграмотності являє собою інтернет. Втім, прикладів вистачає і в інших засобах масової інформації. Граматичні та орфографічні помилки зустрічаються чи не в кожному реченні. Нажаль і мій блог не виключення, часто-густо через поспіх та неуважність я й сам допускаю чималу кількість помилок. Та все ж стараюся зменшити їх кількість із кожною новою публікацією.

Ось кілька перлів з електронних і паперових сторінок: «зробимо аналіз розділа», «зарас прийду», «надобраніч», «безплатно» і т.д. і т.п. Деякі інтернет «грамотії» посилаються на бажання відпочити. Відпочити від чого – від думок?

Думати не хочеться і лінь. Особливо з похмілля або після проходження n-ної кількості рівнів в черговому електронному сурогаті людських (і нелюдських) відносин. Інші говорять, що в інтернеті люди відчувають себе вільніше, мовляв, як хочу, так і пишу, а в реальному світі буду спілкуватися по-іншому. Але це вже пряма образа інтернет спільноти, мовляв, вас можна і не поважати, раз ви віртуальні.

Безграмотність, немов дзеркало, відображає рівень культури. Чим нижче останній, тим менше людина стежить за своєю мовою і поведінкою. І в цьому немає нічого доброго.

Неграмотність може бути корисна тільки в одному випадку, коли видає контрафактну продукцію. Нещодавно читав, що один уважний і грамотний покупець допоміг виявити партію підробленого антивірусного препарату. У нього викликало підозру слово на упаковці ліків, написане з помилкою.

У всіх інших випадках невірно написані слова у мене особисто викликають роздратування. Побачиш неправильно написане слово в якій-небудь рекламі й настрій на весь день зіпсований. А вже якщо по центральному каналу в титрах чотири рази проскочить «кандидат медицинських наук», то тут вже й зовсім плакати хочеться. Загальна безграмотність – явище в нашій культурі просто гнітюче й оптимізму, чесно кажучи, не вселяє.

Як же бути? В школу всіх знову відправляти? Це нереально. Та й не у всякій школі можуть навчити грамотно писати і говорити. Але й залишати без уваги безграмотну мову не можна. Обов’язково потрібно поправити свого співрозмовника. І роботи це слід тактовно, зрозуміло. Інакше можеш нарватися на образу, і потік лайливих слів, більшість з яких ти, мабуть, досі і не чув.

Однак це не повинно зупиняти людей, які виступають за грамотність. Тільки таким чином ми зможемо хоча б трішки змінити ситуацію в кращу сторону. А ще потрібно вчити своїх дітей говорити і писати правильно.

Людям має бути соромно через свої помилки в реченні чи мові. І лінь або поспіх, на яку посилаються багато любителів поспілкуватися в соціальних мережах, не можуть служити виправданням. Наша красива та чарівна солов’їна мова не заслуговує зневажливого ставлення. Зрештою – це неповага до самого себе.

І якщо сьогодні в молоді культивується мода на перекручування слів, то тим самим виховується й неповага до себе. А людина, яка не поважає себе, не поважає нікого. Звідси логічний висновок: понівечена мова – понівечене суспільство, суспільство, у якого немає майбутнього.

Той, хто небайдужий до долі своєї Батьківщини, повинен задуматися і почати з самого себе – почати говорити правильно, бо навіть правильні думки, неграмотно озвучені можуть не здобути очікуваної реакції, або навіть призвести до протилежного результату.

Наприклад, відвідувачі інтернет магазинів обходять сайти, з безграмотними описами товарів та коментарями. Потенційний покупець, помітивши слова, написані з помилками, насторожується, і неохоче буде купувати продукцію, адже вона може також бути «з помилками». І це тільки один приклад негативного впливу неграмотності на людські справи.

Неграмотна людина приречена на провал. І це факт. Шкода тільки, що далеко не всі це розуміють.

Усі граматичні та орфографічні помилки є авторським стилем подання матеріалу. ©

 

Вам може сподобатися

Коментарів 0

Ще немає коментарів!

Ваш коментар може бути першим comment this post!