
Як покращити пам’ять або операція – запам’ятати все
Уявіть собі на хвилинку, що було б, якби ви пам’ятали абсолютно все, що трапилося з вами протягом життя. Ну як? Дещо моторошно, чи не так? Це ж купа потрібної і непотрібної інфи: що відчули коли вперше побачили море і купалися в ньому, як святкували новий рік у 1999-му, наскільки паршиво себе почували після сварки із коханою людиною, усі відчуття під час відвідин стоматолога і ще безліч схожої інформації зберігається в нашій голові. Ба, навіть більше, вона щоденно примножується.
Як би було добре навчитися керувати пам’яттю. Запрограмувати свій мозок запам’ятовували лише хороше і забувати все погане і неприємне. Але ж це не проблема, варто тільки захотіти. Покращити свою пам’ять можна різноманітними методами та вправами.
Сьогоднішня стаття буде присвячена пам’яті, як процесу збереження та відтворення набутого досвіду.
Пам’ять розвиває в людині увагу, бо доводиться концентруватися на тому, що запам’ятовуєш – в результаті чого життя впорядковується, стає більш організованим. Працюючи з уявними образами нашої пам’яті, придумуючи асоціації для їх зв’язку, ми покращуємо мислення. Уява, увага, творча діяльність – всі вони засновані на роботі тієї картотеки, що закладена у нас в голові.
Цікаво, що елементарними видами пам’яті володіють навіть одноклітинні організми. Але тільки людина несподівано може забути номер телефону улюбленої тещі і дату дня народження дружини. Дивно, чи не так?
Річ у тім, що людина забуває лише те, що їй не цікаво, що вона не слухала, або те, що вважає непотрібним, тобто таким, з чого не зможе отримати вигоди для себе у майбутньому. Замисліться як у дитинстві ви забували купити щось, коли йшли до магазину за дорученням мами. Нащо вам було тоді тієї муки чи олії? Набагато кориснішими і цікавішими були жуйки та цукерки – їх, погодьтесь, жодна дитина не забула би купити якби хтось доручив.
Як зберегти і примножити те, що дано нам від народження як найбільше благо?
Багатьом відомо, що існує кілька видів пам’яті. Вчені стверджують, що для кожного виду властиві свої способи зміцнення і відродження. Уже писано-переписано безліч книг про пам’ять, та все одно ця дивовижна людська властивість часто вражає нас своїми можливостями.
В наш час вигадано безліч способів для запам’ятовування, починаючи зі звичайних фізичних вправ і прогулянок на свіжому повітрі і закінчуючи технологіями запам’ятовування з ефектом 25-го кадру. Якщо перший варіант – це ще куди не йшло, то другий, це своєрідний штучний спосіб обманути свою свідомість та пам’ять і можна сказати просто насильно запхнути туди те, що бажаєш запам’ятати.
У даній же статті я хотів би навести декілька порад, які знайшов на теренах всесвітньої мережі і які видалися мені цікавими та корисними.
1. Можливо, це прозвучить банально, та однією з основ правильної і безперебійної роботи нашої оперативки є нормальне харчування.
Альфа-ліпоєва кислота, вітамін С, біотин і пантотенова кислота, тіамін (вітамін В1), ніацин (вітамін В3), кобаломін (вітамін В12), вітамін С, йод, залізо, лецитин і холін – уся ця купа страшних та незрозумілих слів повинна міститися у вашому раціоні, це в буквальному сенсі слова їжа для розуму.
Доречі, загальновідомим є також те, що для покращення пам’яті потрібно їсти чорниці (у нас їх називають афинами). Ці ягідки дуже і дуже добре впливають на пам’ять та розумові здібності людини.
2. Що ж, йдемо далі. Найбільш дієвим для розвитку пам’яті, на мій погляд, є практика. Тренуйте пам’ять! Постійно займайтеся самоосвітою. Орган, що не відчуває навантажень, поступово відмирає.
Якщо постійно практикуватися у запам’ятовуванні, тренувати свою пам’ять, то вона обов’язково вам віддячить. Це так само як качати м’язи у спортзалі, чим довше ти займаєшся (тренуєшся) тим здоровішим стаєш. Так само і з пам’яттю, якщо постійно її тренувати, вона неодмінно буде розвиватися. І так само як накачані м’язи, в майбутньому неодмінно стане вам у нагоді.
Описувати вправи, за допомогою яких можна «накачати» свою пам’ять не стану, їх достатньо є в інтернеті, потрібно лише пошукати.
3. Між іншим, про пошук інформації в інтернеті. Шукаючи потрібну інформацію у мережі ви паралельно розвиваєте свої когнітивні здібності. Причому покращення пам’яті відбувається саме тоді, коли ви придумуєте потрібний пошуковий запит для знаходження інформації. І абсолютно не важливо що саме ви шукаєте, чи то фільм, щоб скачати, чи відповідь на складне філософське питання.
4. Алкоголь. Хто в своєму житті з ним не стикався. Не секрет, що він дуже негативно впливає на пам’ять. Мабуть, ви не раз чули історії як під впливом алкоголю люди не пам’ятали, що з ними відбувається. Навіть на наступний день амнезія не проходить.
Це відбувається через надмірне вживання алкоголю. Людина не знає міри і в результаті маємо провали в пам’яті. Та навіть якщо ми вживаємо алкоголь в помірних дозах, це також негативно впливає на наші когнітивні здібності. Різниця лише в тому, що процес цей відбувається дещо повільніше. Тому якщо бажаєте розвинути свою пам’ять до дуже високого рівня, варто значно зменшити кількість вживаного алкоголю, аж до повної відмови від нього.
5. Хочеш все запам’ятати – гарні зуби треба мати. Приблизно так можна сформулювати наступний доволі цікавий і неоднозначний метод покращення пам’яті. Відомі на увесь світ британські вчені провели дослідження і встановили, що люди, які мають проблеми із зубами найчастіше скаржаться на пам’ять та роботу мозку. З одної сторони такі заяви схожі на маячню сивої кобили. А з іншої – для того аби мозок добре працював, і усе, що треба запам’ятовував, необхідні знання. А знання, як ви знаєте, ще зі студентських років потрібно гризти зубами. Тому, вважаю, що теорія має право на існування.
6. Фізична активність – хороший спосіб наситити організм киснем. Мозок потребує кисню в першу чергу, адже він виконує найважчу функцію – керує усіма органами. Задихаючись, ви навряд чи б змогли вирішувати складні завдання – це ж саме відбувається і з мозком.
Перевірте рівень гормонів і роботу щитовидної залози – загальновідомо, що погана робота щитовидки негативно позначається на функції запам’ятовування. Якщо серцево-судинна система і судини теж у жахливому стані, не чекайте хорошою віддачі від своєї пам’яті, тому що саме судини постачають мозок кров’ю, приносячи разом з нею свіжий кисень.
7. Дуже добре у розвитку своєї пам’яті допомагає спосіб тренування, який називається мнемотехніка. Методика цього способу полягає в асоціювання добре знайомих речей з тими, які потрібно запам’ятати. Найвідоміший приклад такого способу – запам’ятовування послідовності кольорів веселки по фразі про фазанів і мисливця (російською). За таким же принципом можна запам’ятовувати номери телефонів, правила і слова при вивченні мов, прізвища та імена нових людей.
8. Дуже мені сподобався такий спосіб вдосконалення пам’яті, як складання пазлів. Здавалось наче нічого важкого, а користь є. Тому, любителі пазлів та схожих головоломок мають дуже хорошу пам’ять.
Ось так поступово ми дійшли до найбільш важливого питання. Навіщо нам взагалі розвивати свою пам’ять? Це ж настільки складно, енергозатратно і забирає купу часу.
Не потрібно сумніватися в тому, що без пам’яті людина не може існувати. От м’язи – зовсім інша річ, вони потрібні. Без них ми не зможемо рухатися, не зможемо жити. А без пам’яті жити цілком можливо, запевняю вас, ще й як можливо, але лише у вигляді старого дідугана чи немовляти, яким досить лише моторних функції їхнього організму.
Всі думки і почуття людини зберігає у собі пам’ять свідома і пам’ять підсвідома. Пам’ять допоможе особистості різнобічно розвиватися, адже основна її мета – зберегти у своїх запасах напрацьовані людьми знання, що забезпечують прогрес її як особистості. Безсумнівно, що кар’єрний ріст можливий для людини, що володіє гарною пам’яттю.
Бог наділив нас пам’яттю не лише, щоб пам’ятати кому ми гроші позичаємо. А й щоб не забувати вітати своїх близьких з днем народження, своїх коханих із річницею зустрічання (одруження, знайомства), пам’ятайте друзів та недругів, образи записуйте на піску, а благодіяння на марморі, і найголовніше, пам’ятайте хто ви є, бо тільки тоді ви будете знати куди вам йти.
І ще одне, знайте, що однією із причин, чому люди так мало запам’ятовують є те, що вони надто мало думають і роблять самостійно!
Ваш Олександр Дадак
Коментарів 5
Олександр
Листопад 24, 20:35danc1r0k
Листопад 24, 22:10Олександр
Листопад 25, 02:09volodumurnazarenko
Жовтень 08, 12:52Одарка
Січень 14, 19:12