Про розум та мудрість
28.08.2011 Коментарів: 3 25731 Переглядів

Про розум та мудрість

Вітаю на сторінках життєво необхідного блогу. В сьогоднішній статті я хотів би поміркувати про такі поняття як розум та мудрість. Дуже часто люди плутають їх, не розуміють їхнього значення, або взагалі вважають рівнозначними поняттями. Давайте міркувати разом, адже шукати істину своїм розумом і осягати мудрість – одні з найбільших людських бажань.

Відразу для розрядки пропоную тематичний анекдот:

– Хто такі розумні, а хто такі мудрі ??
– Розумні заробляють на життя своїм розумом, а мудрі то ті, на котрих працюють ті розумні…

Чим розум відрізняється від мудрості? або Чому бути розумним і бути мудрим – не одне і те ж?

Розум – достатньо широке поняття, яке включає в себе безліч інших характеристик (наприклад, інтелект чи знання) та виражає здатність до мислення. Іншими словами розумна людина здатна мислити, аналізувати свої дії чи дії інших людей і робити певні висновки. До того ж розум зазвичай закладений у нас на генному (природному) рівні, тобто будь-яка людина із самого народження здатна мислити. Хоча аналізувати і робити конкретні висновки люди починають при досягненні певного віку.

Мудрість в свою чергу дещо інше поняття, вона не дається нам відразу при народженні, але здатна накопичуватися на протязі всього нашого життя. Людина, зазвичай, стає мудрішою за допомогою отриманого від тих чи інших дій досвіду. Досвід та мудрість – поняття нерозривно зв’язані. Без досвіду не може бути й мудрості, адже ми вчимося на власних помилках, робимо висновки після того як щось сталось і таким чином накопичуємо в собі інформацію та наступного разу в схожій ситуації діємо уже в залежності від нашого досвіду (від тієї накопиченої інформації).

Хоча я писав вище, що розум у людей присутній від народження, але ніхто не забороняє також його накопичувати протягом життя навчаючись, здобуваючи нові знання. Мудрість же, приходить з роками, з досвідом. І не може молода людина бути мудрою, хіба що вона встигла за своє коротке життя зробити багато помилок та правильних вчинків.

Отже, можемо підбити такий собі невеличкий підсумок, що мудрість та розум – поняття різні і не варто їх плутати. Мудрість – то досвід, розум – то знання та в деякій мірі інтелект. Далі на порядку денному у нас стоїть ще одне досить цікаве та неординарне питання

Що важливіше, розум чи мудрість?

Запитувати: що краще, бути розумним чи бути мудрим? – це в деякій мірі те ж саме, що питати дитину кого вона більше любить, маму чи тата. Але якщо вже заговорили про батьків, то скажу, що найкраще – це розумний тато, та мудра мама або навпаки.

Давайте для прикладу розглянемо таку ситуацію: двоє друзів переходять гірську річку. Один з них розумний – IQ зашкалює і черепна коробка тріщить по швах, інший – ні.

Хтось із них, неважливо хто, йде першим доки другий чекає на березі. І незалежно від того, наскільки він буде розумним чи акуратним, все одно існує ймовірність, що він помилиться при переході річки, наступить не на той камінь, не розрахує силу течії, так як вперше переходить дану річку, втрапить в яму і промокнете до нитки.

Але ж якщо так станеться, то другий, той, що чекав на березі проаналізувавши ситуацію, зробивши певні висновки та навчившись на помилках (благо що не своїх) поступить мудро, піде вниз по течії до мосту і перейде річку без проблем. В результаті помилки одного – досвіду, а отже і мудрості наберуться обоє і в майбутньому будуть поступати завжди мудро, і що ще більш важливо, передавати цю мудрість іншим.

Знову невеличкий висновок: ти можеш бути просто мега-розумним, але все одно робити дурні вчинки. Розум не підкріплений мудрістю погано впливає на організм.

Але, я вважаю, найкращим буде гармонійне поєднання в людині як розуму так і мудрості. Та нажаль, так не завжди буває, зазвичай людям притаманна якась одна якість, або взагалі жодної :). Тому поки молоді навчайтеся розуму, а життя вас навчить мудрості.

На завершення притча:

Зустрів молодий хлопець мудреця і запитує в нього як він став таким мудрим?
– Це завдяки моїм розумним рішенням, – відповів той.
– А звідки взялися ці розумні рішення?
– Вони з’являлися завдяки великому досвіду…
– А досвід тоді звідки тоді у тебе взявся?…
– А досвід я отримував завдяки своїм ДУРНИМ рішенням…

Ось так, тут уже висновки робіть самі.

Ваш Олександр Дадак

Вам може сподобатися

Коментарів 3

  1. Маргарита
    Серпень 29, 09:24 Відповісти
    Так сама часцей заусе, мудрасць прыходзiть ад дурных выпадкау i учынкау.
  2. Олег
    Серпень 29, 14:57 Відповісти
    Дуже цікавве мислення і справді. Але є ше багато таких питанб на які люди не можуть відповісти,наприклад-як космос може бути безмежним і чи існують інопланетяни.
    • danc1r0k
      Серпень 29, 15:04 Відповісти
      На рахунок еліенів не знаю, а от про безмежний космос дуже цікава теорія описана в трилогії "Боги" Бернарда Вербера, раджу прочитати.

Залишити коментар