Про відповідальність та безвідповідальність
16.12.2011 1 коментар 8256 Переглядів

Про відповідальність та безвідповідальність

Раніше у своїй статті про егоїзм я вже згадував, що всі люди по своїй природі є трохи егоїстами. Сьогодні ж хочу поговорити про такі речі як відповідальність та безвідповідальність. Ці риси характеру як на щастя, так і на жаль також притаманні усім людям. Не візьмуся оцінювати в рамках країни, але за свої 25 років бачив, стикався і мав справу частіше з безвідповідальними людьми. Хоча й людей відповідальних та чесних зустрічав немало. Отож, в сьогоднішній статті мова піде про людей відповідальних та людей безвідповідальних. Чому вони такі є і як себе поводити коли доводиться з ними співпрацювати.

Давайте спочатку розберемося, що ж це таке «відповідальність» і звідки вона береться? З точки зору етики, це поняття означає готовність визнати себе причиною своїх вчинків, дій та їх наслідків. У всякому випадку, приблизно так трактує популярна Вікіпедія. Але я б ще від себе додав, що відповідальність – це не лише моральний свідомий обов’язок відповідати за свої дії, але й обов’язок відповідати за свої слова! Так, саме за слова! Бо люди часто розкидаються словами направо і наліво, не звертаючи уваги на їх зміст.

Ось так з одним тезисом начебто розібралися. Візьмемось за інший, безвідповідальність – поняття абсолютно протилежне до відповідальності. Воно теж достатньо розпливчасте і включає в себе ряд таких негативних звичок як, наприклад, прагнення перекласти роботу (а відповідно і відповідальність) на чужі плечі, намагання ухилитись від відповідальності за щось, небажання виконувати свої зобов’язання, недотримання свого слова, звичка відкладати все на потім, звичка покладатися «на авось». Поодинці, попарно та в сукупності всі ці негативні риси і є безвідповідальність.

Звідки ж беруться дані риси характеру? На мою думку, існує три основні першоджерела вирощування у людини відповідальності за слова та дії:
1. Виховання на вплив батьків
2. Вплив середовища в якому росте та розвивається людина
3. У всьому винні гени

Кожен з цих формуючих факторів неодмінно позначається на характері особи. І в залежності від моральної та психологічної стійкості, людина або піддається впливу негативу (розвивається безвідповідальність) або загартовується і стає готовою нести часто доволі важку ношу відповідальності.

Ще, у нас часто кажуть про дітей, мовляв: поки малий, ще всього не знає, не розуміє, а підросте – порозумнішає, буде себе розумно та адекватно поводити. Але нажаль, не всі люди стають відповідальними лише тому, що вони дорослішають. Часто і дорослі люди поводять себе вкрай неорганізовано і безвідповідально. З однієї сторони – це дуже погано, адже такій людині буде важко в житті. А з іншої – ну що він/вона можуть вдіяти, якщо батьки не навчили, життя не навчило, та ще й самому/самій не дуже і хотілося вчитися.

Безвідповідальні люди існують, і з цим нічого не поробиш. Та що там говорити, цю статтю мене спонукало написати те, що за короткий проміжок часу особисто довелося мати справу із абсолютно безвідповідальними людьми. Для яких слова – це порожній звук, вони говорити можуть одне, а потім робити зовсім інше. Але ніхто від такого не застрахований і я переконаний, що ще не раз в житті буду мати справу з такими людьми, тому готовим потрібно бути до всього.

Не варто впадати у відчай, з будь-якої ситуації є вихід. Пропоную вам, шановні читачі, декілька способів, як діяти коли доводиться мати справу із людьми безчесними та безвідповідальними:

1. Скажіть їм про їхню безвідповідальність. Зробіть це прямо і без вагань. Багато хто з таких людей навіть не замислюється про свою негативну рису. А так, сказавши про це, ви, можливо, розбудите їхню совість, якщо вона у них є, і заставите замислитися.

2. Давно відомо, що найкращий захист – це напад. Тому просто поступайте з ними так само як і вони з вами. Існує ймовірність, що вони зрозуміють наскільки неприємно мати справу з безвідповідальними людьми і зроблять для себе відповідні висновки.

3. Завжди майте запасний план. Незалежно від того, наскільки добре ви знаєте людину, у будь-якій ситуації потрібно мати план Б. В тому разі, якщо вас підведуть, ви все одно зможете вийти із ситуації із вигідним для себе результатом.

4. Будьте готовими до безвідповідальності з боку людей. Так, все просто, якщо ви ще тільки плануєте мати справу з якоюсь людиною будьте готовими до того, що вона вас підведе. Вважаю, що це найкращий варіант, з якого випливають всі інші. Якщо ви підсвідомо будете готові до гіршого, то навіть якщо таке нещастя трапиться, воно буде виглядати не так вже й погано.

5. Запропонуйте їм вигідну угоду. Нажаль в нашій країні так склалося, що без хабара часто нічого не виходить зробити. А як тільки десь трохи підсобив, всі питання і проблеми вирішуються в рази швидше. Так, це не чесно, але такі реалії нашого сьогодення і до них теж потрібно бути готовими.

Ось так наболіле може перерости в статтю. На завершення хочу сказати: не бійтеся брати на себе відповідальність. Люди самі захочуть мати з вами справу, оскільки в їхніх очах ви будете серйозною людиною, у якої слова не розходяться з ділом. Тож будьте відповідальними людьми, майте совість і життя вам віддячить.

А що ви думаєте з приводу цих понять? Чи важливо бути відповідальним? Чи доводилось вам мати справу із безвідповідальними людьми? Якщо так, то як ви давали собі раду?

Ваш Олександр Дадак

Вам може сподобатися

1 Коментар

  1. dojuandra
    Грудень 21, 10:38 Відповісти
    Только сегодня наткнулся на ваш блог :) Прочёл от корки до корки. Но именно этот пост однозначно один из самых лучших!

Залишити коментар