Перша допомога при утопленні
03.03.2019 Коментарів 0 5234 Переглядів

Перша допомога при утопленні

Зміст

  1. Про ризик утоплення
  2. Види утоплення
    2.1 Синє утоплення (істинне)
    2.2 Бліде утоплення (сухе)
  3. Перша медична допомога при утопленні
    3.1 Порядок надання допомоги (інструкція)
  4. Висновки

Літо – пора пляжного відпочинку. На жаль, люди часто забувають про загрозу, яку несе вода, й не завжди дотримуються правил поведінки на відпочинку біля водойми.

Нехтування правилами та низький рівень знань про першу допомогу при утопленні призводять до трагічних випадків. В Україні щорічно потопають приблизно 4000 людей. Як не прикро, це факт.

Значна частина постраждалих – молоді люди, які купаються у нетверезому стані або під дією наркотичних засобів. Левова частка нещасних випадків трапляється на необладнаних для купання водоймах.

Тому, якщо хочете відпочити біля води, краще оберіть безпечний міський пляж, на якому працюють професійні рятувальники. Якщо ж все-таки вирішили провести час біля лісового озера, подалі від людей, варто ознайомитись з правилами поведінки на воді та способами надання першої медичної допомоги при утопленні.

Перша допомога при утопленні

Види утоплення

При потраплянні води чи іншої рідини у верхні дихальні шляхи та бронхоальвеолярний простір, зупиняється дихання і серцева діяльність. Людина гине внаслідок нестачі кисню.

Розрізняють два види утоплення:

  • бліде;
  • синє.

Синє (істинне) утоплення настає при поступовому зануренні у воду, під час якого прикладається максимум зусиль, щоб втриматись на поверхні води. В цей час порушується дихання, потерпілий ковтає багато води, яка потрапляє у шлунок та легені.

Ускладнене дихання викликає нестачу кисню, шкіра синіє. Людина втрачає свідомість, легені набрякають і тоді зупиняється серце. При істинному утопленні вода швидко заповнює дихальні шляхи й розриває капіляри. Дуже важливо правильно провести першу допомогу при утопленні.

Бліде утоплення (сухе) настає у випадку, коли постраждалий занурюється у воду без свідомості або у стані панічного шоку. Вода, яка потрапляє у гортань, викликає спазми голосових зв’язок, що призводить до непрохідності дихальних шляхів і рідина не потрапляє у легені. Тому такий вид має більш сприятливий прогноз щодо порятунку життя потерпілого. Головне – надати після утоплення невідкладну допомогу.

Перша медична допомога при утопленні

Причинами утоплення часто стають страх або переохолодження. Якщо стався нещасний випадок, людину, яка тоне, необхідно якнайшвидше витягти з води.

Зверніть увагу! Потопельник може схопитись за свого рятівника «мертвою хваткою» й потягти його за собою, тому необхідно захопити його ззаду, попід руки.
Рятування людини яка тоне

Першу допомогу при утопленні потрібно надати протягом п’яти найближчих хвилин.. Якщо стан потерпілого задовільний, тобто людина при свідомості, дихає і в неї прослуховується нормальний пульс, його необхідно покласти на тверду поверхню так, щоб голова була на значно нижчому рівні, ніж тіло. Зніміть з постраждалого одяг, розітріть тіло й дайте випити теплого чаю, щоб зігрітись, загорніть у теплу ковдру.

Якщо потерпілий без свідомості, але дихання та пульс прослідковуються, необхідно звільнити ротову порожнину від піску, мулу чи іншого забруднення. Подальші дії аналогічні тим, що описані вище.

Звільнення ротової порожнини потопельника

У більш складних випадках перша допомога при утопленні потерпілому надається у відповідності до виду утоплення. Визначити вид можна за кольором шкіри обличчя. Якщо воно синє, значить у легені людини потрапила велика кількість води. В такому випадку необхідно звільнити дихальні шляхи від рідини.

Порядок надання домедичної допомоги постраждалим при утопленні

  1. Перекиньте постраждалого через коліно обличчям вниз.
  2. Відкрийте постраждалому рот і за допомогою натискання на корінь язика спровокуйте блювотний рефлекс та стимулюйте дихання. Швидше за все, цю дію доведеться повторювати кілька разів, доки не перестане виділятись з рота вода.
  3. Тоді покладіть потерпілого на бік, одягніть сухий одяг і зігрійте підручними засобами. Робити все необхідно дуже швидко.

Якщо невідкладна допомога при утопленні в вигляді надавлювання на корінь язика не викликає кашель та блювоту, дихання не відновлюється, тоді потрібно покласти потерпілого на спину, поперемінно робити штучне дихання і непрямий масаж серця. Таким чином можна підтримувати життя людини близько години і дочекатись приїзду медиків.

При блідому утопленні перша допомога полягає у штучному диханні та масажі серця.

Масаж серця та штучне дихання інструкція

Дітям масаж серця роблять лише однією рукою, а дітям грудного віку – кінчиками двох пальців (обережно, щоб не проломити грудину чи ребра).

Висновки

Перша домедична допомога при утопленні практично ідентична в обох видах. Різниться вона лише порядком дій. В будь-якому випадку, після проведення реанімаційних заходів людину необхідно покласти на бік і викликати швидку, навіть якщо здається, що загрози життю потерпілого немає.

Після надання першої медичної допомоги при утопленні, навіть якщо постраждалий почуває себе відносно добре, все ще залишається ймовірність повторної зупинки серцебиття. Лише через 3–5 днів, можна бути впевненим, що всі небезпеки минули.

Вам може сподобатися

Коментарів 0

Ще немає коментарів!

Ваш коментар може бути першим comment this post!