Дружба, як вона є
[singlepic id=225 w=250 h=297 float=left]Що таке дружба?
Сказати точно, що таке дружба, нелегко, тому що це міжособистісні відносини, які цілком залежать від людей і соціального середовища. Характер дружби визначає те, чого саме хочуть від спілкування люди. Але чи здатні ми зрозуміти, чому дружимо, і що нас об’єднує з іншою людиною чи все-таки майже ніколи не усвідомлюємо свої бажання і справжні цілі?
Навряд чи хтось зможе сказати правду про відносини зі своїм другом чи навіть коханою людиною. І не тому, що хоче комусь збрехати. Часто люди обманюють себе і ховаються за загальними словами, не розуміючи власних підсвідомих мотивів. Це втеча піддається поясненню, адже розібратися в собі дуже нелегко, а прийняти на віру загальноприйняту «правильну» думку як два пальці…
Чому друзі сходяться?
«Вони зійшлися. Хвиля і камінь, вірші і проза, Лід і полум’я. Не настільки різні між собою », – каже О. Пушкін про Володимира Ленського і Євгенія Онєгіна. Пушкін пояснює дружбу героїв свого роману просто – не було чим зайнятися, от і вирішили дружити. Але в цих рядках криється глибокий зміст і нерозгадана таємниця людських відносин.
Що змушує людей дружити, що приваблює нас в іншій людині? Вибір залежить від потреб та особистісних якостей людей. У психології розрізняють кілька видів дружніх відносин. Дружба може будуватися на взаємних інтересах, в цьому випадку друг – це перш за все товариш. Друг може сприйматися як відображення самого себе або банальна «хустинка», готова в будь-який час прийняти потоки скарг, сліз і проблем. Поширена і така форма відносин, яку відносять до дружби, – одна людина намагається уподібнитися іншому, копіює його і розчиняється в ньому.
Справжня дружба має сприяти самосвідомості та взаєморозумінню, саме в цьому випадку можна говорити про справжнього друга в особі близької людини про здорові відносини з такими друзями.
Товариш, та не друг
Ці схожі міжособистісні відносини іноді плутають. Товариські відносини і «відчуття плеча» у певних випадках народжують симпатію і дружбу. Товаришування може бути своєрідним початковим етапом народження дружби. Якщо люди займаються спільною справою і підпорядковані єдиним інтересам, будь то робота або навчання, вони утворюють колектив. До товариша можна не відчувати симпатію, але дружба без взаємної симпатії неможлива.
Дружу за правилами
Цікаво, що в дружбі існують негласні правила. Про них не прийнято говорити, але саме їх багато хто розуміє під дружбою. Правила можуть різнитися і залежать від місця проживання, соціальної приналежності, культурного рівня і навіть віку людей.
Психологи з Англії М. Хендерсон і М. Лргапл провели цікаве дослідження. Вони опитали жителів своєї країни, Японії і Гонконгу про те, що вони вважають найбільш важливим у дружбі. Виявилося, що існує чимало правил для дружби, найбільш важливі з яких це:
- Уміння зберігати таємницю і поважати особистість іншої людини;
- Дружба передбачає взаємну винагороду, саме по цьому пункту відносини ділять на більш-менш інтимні;
- Дружні відносини між жінками, на відміну від чоловіків, частіше припускають емоційну підтримку;
- На відміну від старшого покоління, молоді люди будують дружбу на взаємодопомозі та спільному проведенні часу.
Цікаво, що в припиненні дружніх відносин і порушенні негласних правил респонденти проявляли схильність звинувачувати інших, але не себе. Причиною розриву відносин люди вказували порушення того чи іншого правила вже колишнім другом. Як приклад можна навести правило не вторгнення в особистий простір, недовіру чи неповагу.
*****
Ви коли-небудь пробували у Львові проїхатися на автомобілі центральними вулицями? Якщо ні, то мушу сказати, що це надзвичайно важко, бо там кожен їздить за власними правилами. І частенько трапляються аварії. Найкраще знає як потрібно себе поводити у випадку автомобільної аварії юрист по дтп, якому ви в будь-який момент можете зателефонувати і отримати корисну пораду. Бережіть себе, свій час та гроші.
Ваш Олександр Дадак
Коментарів 2
Настя
Травень 12, 14:02danc1r0k
Травень 12, 20:17